OŠETŘENÍ TEAKOVÉHO ZAHRADNÍHO NÁBYTKU OLEJEM

29. 6. 2020

Olej »OLI-NATURA Yacht & Teaköl« pro tvrdé dřevo v odstínech »Natur« a »Teak« chrání dřevo před sluncem, deštěm a zešednutím. Vybaven UV-ochranou propůjčuje terasám, okrajům bazénů, palubám jachet a zahradnímu nábytku z tvrdého a exotického dřeva jakož i tlakově impregnovaného dřeva povrch, který je odolný vůči povětrnostním podmínkám.

Zahradní nábytek z tropického dřeva Teak, Bangkirai nebo Robinie je překrásný.  Aby takovými i zůstaly, je třeba o jejich povrch pravidelně pečovat. Přitom má pro použitou péči rozhodující vliv druh dřeva. Tvrdé dřeviny, jako například Teak, jsou velmi odolné a nepotřebují téměř žádnou ochranu. Vlivem počasí ale časem zešednou. A tato přírodní patina se každému nelíbí. Pokud chcete tomuto přirozenému zabarvení zabránit, doporučujeme dřevo pravidelně oživovat olejem »OLI-NATURA Yacht & Teaköl« pro tvrdé dřevo.

Olej »OLI-NATURA Yacht & Teaköl« pro tvrdé dřevo v odstínech »Natur« a »Teak« chrání dřevo před sluncem, deštěm a zešednutím. Vybaven UV-ochranou propůjčuje terasám, okrajům bazénů, palubám jachet a zahradnímu nábytku z tvrdého a exotického dřeva jakož i tlakově impregnovaného dřeva povrch, který je odolný vůči povětrnostním podmínkám.

Přirozeně schnoucí olej na bázi přírodních olejů nevytváří film. Je spíš impregnací s otevřenými póry. Netrhá se, nelístkuje, netvoří šupiny, ale proniká hluboko do dřeva a plní jeho kapiláry. Díky tomu je zaručena dobrá odolnost vodě. Dřevo zůstává difúzně propustné a absorbovanou vlhkost vzduchu vrací zpět.

Než začnete olej na dřevo nanášet, je třeba i dobře udržované dřevo vyčistit: S pomocí venkovního čističe »OLI-NATURA Holzaußenreiniger« nebo jemného mýdla na dřevo a kartáče důkladně odstraňte všechny nečistoty a poté opláchněte dostatečným množstvím čisté vody. Přitom vždy pracujte ve směru vláken dřeva a nechte jej dobře vyschnout. Pro optimální výsledek použijte brusný papír k přebroušení vláken dřeva, která se zvedla působením vlhkosti. Povrch dřeva musí být na omak hladký. Smeťte všechen brusný prach a všechny plochy otřete vlhkým hadrem. Pokud budete provádět aplikaci oleje venku, nepracujte na přímém slunci nebo za vlhkého počasí.

Aplikace plochým štětcem nebo hadrem

Jakmile bude povrch suchý, naneste s pomocí plochého štětce nebo hadru na všechny strany tenkou vrstvu oleje. Natírejte vždy ve směru vláken dřeva a po krátké době působení setřete nadbytečný olej suchým bavlněným hadrem, který nepouští vlákna. Na nasákavá dřeva nebo silně zvětralé povrchy doporučujeme po schnutí přes noc případně aplikovat druhou vrstvu oleje. V závislosti na teplotě je po 1-2 hodinách odolný prachu a po 2-3 dnech plně vytvrdne.

Transparentní provedení »Natur« krásně zvýrazní texturu a barvu dřeva. Jemně pigmentovaná varianta »Teak« dodá dřevu transparentní barvu. Pigmenty zachovají strukturu dřeva a propůjčí povrchu přirozený odstín. Barevné pigmenty odolné vůči UV záření po dlouhou dobu napomáhají předcházet změnám barvy dřeva. Oba oleje neobsahují biocidy a účinné látky, a proto je možné je použít i na dřevo v interiéru. 

I naolejované dřevo časem zešedne. Kdo chce tomuto postupnému zabarvování z optických důvodů předejít, musí přírodní odstín dřeva pravidelně oživovat. V závislosti na tom, jak hodně je dřevo vystaveno větru, slunci nebo dešti,  myli byste olej aplikovat jeden až dvakrát za rok. Obnovíte tak ochranný účinek a póry dřeva se znovu naplní olejem. Dobrým indikátorem pro nezbytnost ošetření dřeva je to, že se snížila odolnost vůči vodě, povrch působí drsněji a dřevo pomalu šedne. Olej lze aplikovat bez nutnosti broušení.

Pozor: Nebezpečí samovznícení!

Zvláštní pozornost věnujte hadrům a utěrkám, které jsou nasáklé olejem a mohly by se vznítit působením hromadění tepla. Přirozeně schnoucí oleje totiž vytvrzují absorbováním vzdušného kyslíku. Přitom vzniká teplo, které se za normálních okolností rozptýlí v okolí a je zcela bez nebezpečí. Ze zmuchlaných hadrů, utěrek, padů nebo houbiček však nemůže olej vyprchat, takže může za určitých okolností dojít k jejich samovznícení. Nenechávejte proto olejem nasycené hadry nebo utěrky nedbale povalovat, ale namočte je do vody a pak je nechte pověšené pod širým nebem vyschnout. Potom je můžete bez rizika zlikvidovat. Štětce můžete po aplikaci vyčistit v lakovém benzínu a následně znovu použít.

 

Další informace k povrchové úpravě dřeva do interiéru i exteriéru najdete na:http://www.topfinish.cz/kontakt/

nabízené značky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace